Najpopularniejsze gatunki

» Dramat obyczajowy
» Komedia
» Dramat psychologiczny
» Animacja

Na skróty

» filmy wg gatunków

Pancernik Potiomkin 1925 / Battleship Potemkin recenzja filmu


Pancernik Potiomkin 1925 recenzja filmu

Pancernik Potiomkin (1925, Soviet Union)

Tytuł angielski
Bronenosets Potemkin
Gatunki
Czas trwania
75 minut
Język
silent / Russian
Nasza ocena
★★★★★★★★★★ 10 / 10

W roku 1925 rząd młodego Związku Radzieckiego, który opłakuje zmarłego przed rokiem Lenina, pragnie uczcić 20 rocznicę rewolucji 1905 roku i zleca młodemu reżyserowi zrealizowanie filmu. Z przedstawionego monumentalnego projektu Eisenstein wybiera tylko jeden epizod (w oryginalnym scenopisie zajmował około 50 linijek) - bunt załogi pancernika "Kniaź Potiomkin" w odeskim porcie. Następnie zrobił z filmu klasyczną tragedię, podzieloną na 5 aktów.

Akt pierwszy "Ludzie i czerwie". Załoga odmawia jedzenia, które jest zepsute i robaczywe, marynarzom przewodzi bosman, a oficerowie i lekarz okrętowy ignorują fakty i wydaja opinię, że jedzenie jest dobre. W obliczu kar za niesubordynację niektórzy marynarze ustępują, ale inni nie.

Akt drugi "Dramat na rufie". Ci, którzy odmówili jedzenia zostają aresztowani i skazani na śmierć. Na pokładzie stają przed plutonem egzekucyjnym, ale strzelcy odmawiają strzelania do nich. Jest to sygnał do buntu. Załoga przejmuje okręt, zabija oficerów, a lekarza wyrzuca za burtę.

Akt trzeci "Apel poległych". W trakcie zamieszania ginie przywódca buntu - bosman. Okręt wpływa do portu w Odessie i ciało zostaje złożone w doku. Tłum chce go uczcić o oddać hołd i okazać poparcie dla buntowników.

Akt czwarty "Schody w Odessie". Przybywa oddział Kozaków, aby stłumić bunt. Żołnierze strzelają do bezbronnego tłumu, zabijając mężczyzn, kobiety i dzieci. Zwartymi szeregami schodzą po schodach. Gdy artyleria z pancernika wystrzeliła pociski w stronę Kozaków, na okręt dociera wiadomość, że do stłumienia buntu wysłano flotę.

Akt piąty "Spotkanie z carską flotą". Pancernik i jego załoga wywiesiła czerwoną flagę i wypływa, aby stawić czoła nadpływającym jednostkom. Jednak, gdy drogi ich się skrzyżowały, rozległy się przyjazne okrzyki i "Kniaź Potiomkin" odpłynął bez jednego strzału.

To najważniejszy i najsłynniejszy film w historii kina. Jest to debiut 27-letniego Sergieja Eisensteina. Arcydzieło, świetnie zmontowane, można napisać całą opowieść o sposobach radzenia sobie z ruchem i montażem m.in. sceny filmowane były ruchomą kamerą. Pod względem tempa narracji przewyższa o 70 lat późniejsze wideoklipy. Ten film natychmiast stał się klasykiem w ZSRR, chociaż w Europie nie budził on tak silnych emocji, nawet pomimo zdobywanych nagród, trafił do kin znacznie później i to głównie do kin studyjnych. Wywarł ogromny wpływ na niezliczone filmy, które nakręcono po nim.


dodaj komentarz

Comment belowPancernik Potiomkin 1925 dodaj komentarz
Pancernik Potiomkin 1925 dodaj komentarz


Oglądaj Pancernik Potiomkin


Oglądaj Pancernik PotiomkinOglądaj Pancernik Potiomkin


Twórcy Pancernik Potiomkin


Siergiej Eisenstein films

Siergiej Eisenstein

reżyser

Siergiej Eisenstein films

Siergiej Eisenstein

scenariusz

Nina Agadzanowa films

Nina Agadzanowa

scenariuszObsada Pancernik Potiomkin


Aleksandr Antonow films

Aleksandr Antonow

jako bolshy officer Grigorij Wakalinczuk

Wladimir Barski films

Wladimir Barski

jako naval captain Golikow

Grigorij Aleksandrow films

Grigorij Aleksandrow

jako chief Giliarowski

Iwan Bobrow films

Iwan Bobrow

jako young sailor

Michail Gomorow films

Michail Gomorow

jako warring sailor

Andriej Fajt films

Andriej Fajt

jako recruit


Pancernik Potiomkin 1925 dodaj komentarz
Pancernik Potiomkin 1925 dodaj komentarz
Pancernik Potiomkin 1925 dodaj komentarz
Pancernik Potiomkin 1925 dodaj komentarz
Pancernik Potiomkin 1925 dodaj komentarz