Najpopularniejsze gatunki

» Dramat obyczajowy
» Komedia
» Dramat psychologiczny
» Animacja

Na skróty

» filmy wg gatunków

Przeminęło z wiatrem 1939 / Gone with the Wind recenzja filmu


Przeminęło z wiatrem 1939 recenzja filmu

Przeminęło z wiatrem (1939, United States)

Gatunki
Czas trwania
224 minut
Język
English
Nasza ocena
★★★★★★★★★★ 10 / 10

Główną bohaterką filmu jest Scarlett O’Hara, stanowcza, niezależna, uparta i kapryśna młoda kobieta (akcja filmu toczy się przez około 12 lat). Scarlett wychowywała się w Tarze, posiadłości swoich rodziców, zakochała się w Ashleyu Wilksie, ale ten poślubił łagodną i spokojną Melanię. Scarlett na złość Ashleyowi wychodzi za mąż za brata Melanii. W międzyczasie poznaje uroczego zuchwalca Rhetta Butlera, który ma złą opinię i zwraca na nią wyraźnie uwagę. Rozpoczyna się wojna secesyjna, mężczyźni wyjeżdżają na front, a Scarlett i ciężarna Melania udają się do Atlanty (Scarlett jest już wdową z dzieckiem). Gdy Jankesi oblegają miasto, Rhettowi udaje się wywieźć kobiety z płonącej Atlanty, skąd obie wracają do Tary. Ale tam czeka ich nędza, głód, matka Scarlett nie żyje, a ojciec po jej śmierci stracił rozum. Scarlett musi sama zająć się wszystkim, ciężko pracuje, ale nie ma zamiaru stracić ziemi, choć musi posunąć się nawet do morderstwa jankeskiego żołnierza. Ale gdy musi opłacić wysokie podatki, szuka ratunku wśród znajomych w Atlancie, chwyta okazję i posuwając się do oszustwa wychodzi za mąż za narzeczonego jej siostry, który ma trochę pieniędzy i może uratować Tarę. Zaczyna sama prowadzić interesy, które ku potępieniu "starej gwardii" idą jej świetnie, wykazuje się sprytem i zmysłem handlowym, cechami absolutnie niewłaściwymi dla damy z Południa. Ale Scarlett charakter odziedziczyła po swoim ojcu porywczym Irlandczyku, przez całe życie łamała wszelkie konwenanse i postępowała według własnego uznania. Wkrótce zostaje wdową po raz drugi i wtedy zostaje żoną Rhetta, który cały czas był obecny w jej życiu, czuwał nad nią, ale tych dwoje nigdy się nie rozumiało, bo pomimo wzajemnego pociągu nieustannie ranili się nawzajem słowami i toczyli ze sobą wojnę. Nie zmieniła tego nawet śmierć ich ukochanej córeczki.

Film doskonale oddaje okres wojny secesyjnej, nastroje ludzi, głównie z punktu widzenia południowców. Widzimy katastrofalny los armii konfederatów, upadek gospodarki i stylu życia amerykańskiego Południa. Ta wojna to koniec nieskończonych pól bawełny, pracujących na niej niewolniczo Murzynów, bogatych plantatorów. To koniec pewnej epoki na południu Ameryki, chociaż poglądy i uprzedzenia, zwłaszcza rasowe przetrwały tam do dzisiaj. Jak zwykle w takich zmianach historycznych część południowców nigdy się nie zmieni pomimo ubóstwa, część zacznie aktywne życie w nowej rzeczywistości, ludzie zostaną wymieszani z napływającymi z Północy Jankesami - zdobywcami, którzy tworzą nową klasę nowobogackich. Stare Południe pozostanie tak naprawdę żywe tylko we wspomnieniach, ale nigdy już się nie odrodzi.

Vivien Leigh, angielska aktorka, wybrana po długim poszukiwaniu do roli Scarlett spośród wielu kandydatek, jest dokładnie taka, jak w powieści - kobieta niekoniecznie piękna, ale pełna uroku i kobiecości, świadoma tego i skrupulatnie to wykorzystująca, poza tym inteligentna, ale nieszczęśliwa, bo goni za marzeniem zamiast dostrzec tego, który chce i potrafi ją uszczęśliwić.

Scenariusz filmu został napisany na podstawie powieści "Przeminęło z wiatrem" Margaret Mitchell, do której prawa zakupił, za rekordową jak na owe czasy sumę 50 tys. dolarów, David O. Selznick. To była jedyna powieść tej autorki, chociaż Selznick usiłował ją nakłonić do napisania dalszego ciągu pt. "Córka Scarlett O’Hary". Margaret Mitchell sama pochodziła z Południa i w 1949 roku w wieku 48 lat zginęła w wypadku samochodowym w rodzinnej Atlancie. Produkcja filmu kosztowała 4 miliony dolarów, jak na owe czasy to suma ogromna ale zwróciła się wielokrotnie. Głównym mózgiem tego filmu był Selznick, zmieniający scenarzystów i reżyserów według własnego uznania. Imponująca jest scenografia i zdjęcia, do tego wspaniała muzyka. Film ten do dziś pozostaje najbardziej dochodowym filmem w USA. Otrzymał 8 Oscarów, w tym pierwszy Oscar dla czarnoskórej Hattie McDaniel, której nie zaproszono na premierową galę 15 grudnia 1939 roku w Atlancie z powodów rasowych. W 1977 amerykański Instytut Filmowy uznał to dzieło za "najlepszy film wszechczasów".


dodaj komentarz

Comment belowPrzeminęło z wiatrem 1939 dodaj komentarz
Przeminęło z wiatrem 1939 dodaj komentarz


Oglądaj Przeminęło z wiatrem


Oglądaj Przeminęło z wiatremOglądaj Przeminęło z wiatremOglądaj Przeminęło z wiatrem


Twórcy Przeminęło z wiatrem


Victor Fleming films

Victor Fleming

reżyser

George Cukor films

George Cukor

reżyser

Sam Wood films

Sam Wood

reżyser

Sidney Howard films

Sidney Howard

scenariuszObsada Przeminęło z wiatrem


Vivien Leigh films

Vivien Leigh

jako Scarlett OHara Hamilton Kennedy Butler

Clark Gable films

Clark Gable

jako Rhett Butler

Cammie King films

Cammie King

jako Bonnie

Hattie McDaniel films

Hattie McDaniel

jako Mammy, the servant

Thomas Mitchell films

Thomas Mitchell

jako Gerald OHara

Malcolm Hart films

Malcolm Hart

jako Ellen Robillard OHara

Evelyn Keyes films

Evelyn Keyes

jako Suellen

Ann Rutherford films

Ann Rutherford

jako Carreen

Leslie Howard films

Leslie Howard

jako Ashley Wilkes

Olivia de Havilland films

Olivia de Havilland

jako Melanie Hamilton Wilkes

Alicia Rhett films

Alicia Rhett

jako India Wilkes

Laura Hope Crews films

Laura Hope Crews

jako aunt Pittypat Hamilton

Carroll Nye films

Carroll Nye

jako Frank Kennedy

Howard Hickman films

Howard Hickman

jako John Wilkes

Rand Brooks films

Rand Brooks

jako Charles Hamilton

Jane Darwell films

Jane Darwell

jako Dolly Merriwether

Ona Munson films

Ona Munson

jako Belle Watling

Oscar Polk films

Oscar Polk

jako Pork

Butterfly McQueen films

Butterfly McQueen

jako Prissy

Fred Crane films

Fred Crane

jako Brent Tarleton

George Reeves films

George Reeves

jako Stuart Tarleton

Victor Jory films

Victor Jory

jako Jonas Wilkerson

Everett Brown films

Everett Brown

jako Big Sam

Harry Davenport films

Harry Davenport

jako Dr. Meade

Leona Roberts films

Leona Roberts

jako Mrs. Meade

Ward Bond films

Ward Bond

jako Yankee captain

Isabel Jewell films

Isabel Jewell

jako Emmie Slattery

Marcella Martin films

Marcella Martin

jako Cathleen Calvert


Przeminęło z wiatrem 1939 dodaj komentarz
Przeminęło z wiatrem 1939 dodaj komentarz
Przeminęło z wiatrem 1939 dodaj komentarz
Przeminęło z wiatrem 1939 dodaj komentarz


Ciekawostki o Przeminęło z wiatrem


Synny cytat

Jednym z najbardziej znanych cytatw filmowych w historii jest kocowe zdanie Rhetta "Frankly, my dear, I dont give a damn!" ("Szczerze, moja droga, to mam to gdzie!"), za ktre producent David O. Selznick musia zapaci kar Biuru Haysa (ustalajcemu standardy moralne w amerykaskiej kinematografii) 5 tysicy dolarw kary za uycie przeklestwa "damn".
Przeminęło z wiatrem 1939 dodaj komentarz
Przeminęło z wiatrem 1939 dodaj komentarz
Przeminęło z wiatrem 1939 dodaj komentarz