Najpopularniejsze gatunki

» Dramat obyczajowy
» Komedia
» Dramat psychologiczny
» Animacja

Najpopularniejsze filmy

» Krwawy diament 1940
» Andriej Rublow 1940

Na skróty

» filmy wg gatunków

Pociąg-widmo 1941 / The Ghost Train recenzja filmu


Pociąg-widmo 1941 recenzja filmu

Pociąg-widmo (1941, United Kingdom)

Gatunki
Czas trwania
85 minut
Język
English
Nasza ocena
★★★★★★★★☆☆ 8 / 10

Komik Tommy Gander, drobnej postury, ale nad wyraz gadatliwy, pociąga za hamulec awaryjny w pociągu jadącym do Truro - jego kapelusz wyfrunął przez okno i Gander zatrzymuje cały pociąg, aby móc go odzyskać. Kiedy zadowolony wraca do pociągu konduktorzy są dalecy od zadowolenia z tego nieplanowanego postoju. Ganderowi udaje się wymigać od płacenia mandatu, a w jednym z przedziałów napotyka atrakcyjną blondynkę. Niestety dla niego Jackie Winthrop przyciągnęła już uwagę innego pasażera, Teddy’ego Deakina, nie wspominając nawet o podróżującym z nią mężem, który okazuje się byłym bokserem. Gdy zapada noc pociąg dociera do Fal Vale Junction w Kornwalii, gdzie ósemka pasażerów musi przesiąść się do innego pociągu. Stacja wydaje się być całkowicie pusta, a co gorsza zaczyna padać deszcz, więc chowają się w poczekalni na stacji. Wkrótce pojawia się ponuro wyglądający zawiadowca stacji Hodgkin i informuje ich, że pociąg, którym mieli jechać dalej odjechał bez nich zanim jeszcze dotarli do Fal Vale. Pasażerowie są wściekli na Gandera, który spowodował ich opóźnienia, zwłaszcza, gdy okazuje się, że następny pociąg do Truro przybędzie za około 9 godzin. Z braku innych opcji decydują się poczekać w budynku dworca, ale zawiadowca nalega, że muszą go opuścić - przyszedł właśnie po to, aby zamknąć stację na noc, więc nie mogą tutaj zostać. Niemniej jednak ósemka decyduje się go zignorować i szykują się do spędzenia nocy w poczekalni. Zawiadowca podaje im inny powód, dla którego nie powinni tutaj zostawać - stacja jest nawiedzona. Na położonym niedaleko moście przed laty doszło do wypadku i od tamtej pory niektórzy ludzie widywali pociąg-widmo pędzący przez Fal Vale. Opowiada im także historię człowieka, który umarł w tajemniczych okolicznościach po tym, jak zobaczył pociąg-widmo. Pozostawia ich w poczekalni, ale kiedy oni starają się jakoś zadomowić na progu znajdują martwego Hodgkina.

Klasyczna brytyjska komedia z elementami tajemnicy i thrillera - opowieść oparta na sztuce z roku 1923 napisanej przez Arnolda Ridleya, autora i aktora, najbardziej znanego z roli w popularnym serialu Dad’s Army, w którym grał szeregowce Godfreya. Przy udziale duetu komików Askey i Murdoch oryginalna historia zmieniła się bardziej w komedię, co zmieniło także charakter całego utworu, ale jednocześnie nadało to więcej oryginalności i nawet po tylu latach nadal jest to całkiem niezła rozrywka.


dodaj komentarz

Comment belowPociąg-widmo 1941 dodaj komentarz
Pociąg-widmo 1941 dodaj komentarz


Oglądaj Pociąg-widmo


Oglądaj Pociąg-widmo


Twórcy Pociąg-widmo


Walter Forde films

Walter Forde

reżyser

J.O.C. Orton films

J.O.C. Orton

scenariusz

Val Guest films

Val Guest

scenariusz

Marriott Edgar films

Marriott Edgar

scenariusz

Arnold Ridley films

Arnold Ridley

scenariuszObsada Pociąg-widmo


Arthur Askey films

Arthur Askey

jako Tommy Gander

Richard Murdoch films

Richard Murdoch

jako Teddy Deakin

Kathleen Harrison films

Kathleen Harrison

jako Miss Bourne

Carole Lynne films

Carole Lynne

jako Jackie Winthrop

Peter Murray-Hill films

Peter Murray-Hill

jako R.G. Winthrop

Morland Graham films

Morland Graham

jako Doctor Sterling

Herbert Lomas films

Herbert Lomas

jako Saul Hodgkin

Betty Jardine films

Betty Jardine

jako Edna

Stuart Latham films

Stuart Latham

jako Herbert

Raymond Huntley films

Raymond Huntley

jako Price

Linden Travers films

Linden Travers

jako Julia Price

D.J. Williams films

D.J. Williams

jako Ben Isaacs


Pociąg-widmo 1941 dodaj komentarz
Pociąg-widmo 1941 dodaj komentarz
Pociąg-widmo 1941 dodaj komentarz
Pociąg-widmo 1941 dodaj komentarz


Ciekawostki o Pociąg-widmo


Arnold Ridley, autor

Arnold Ridley co prawda napisa sztuk Pocig-Widmo (The Ghost Train) w 1923 roku, staa si ona bardzo popularna w latach 1920 i 1930-tych, ale niestety sprzeda prawa autorskie zanim sztuka staa si hitem i powstay jej wersje radiowe i filmowe, przez co nie zarobi prawie nic na sukcesie Pocigu-Widma.