Najpopularniejsze gatunki

» Dramat obyczajowy
» Komedia
» Dramat psychologiczny
» Animacja

Na skróty

» filmy wg gatunków

Nie oglądaj się teraz 1973 / Don’t Look Now recenzja filmu


Nie oglądaj się teraz 1973 recenzja filmu

Nie oglądaj się teraz (1973, United Kingdom)

Gatunki
Czas trwania
110 minut
Język
English / Italian
Lokalizacje
akcja filmu toczy się w VeniceVenetoItaly
Nasza ocena
★★★★★★★★☆☆ 8 / 10

Para Brytyjczyków, John i Laura Baxter, spędzają niedzielne popołudnie w swoim wiejskim domu. John przegląda slajdy z włoską architekturą, Laura snuje plany na przyszłość, a dwójka ich dzieci bawi się niedaleko domu. W pewnej chwili Johna poruszyło jakieś dziwne przeczucie i pospiesznie wybiegł z domu, aby sprawdzić co się dzieje z dziećmi. Jego oczom ukazał się widok, jakiego nie chciałby zobaczyć żaden ojciec - jego malutka córeczka Christine właśnie tonęła w niewielkim stawie. John wskoczył do wody, ale było już za późno, żeby ją uratować. Wkrótce po tej tragedii John przyjmuje zlecenie na odrestaurowanie starego kościoła w Wenecji. Laura, która nie potrafi sobie poradzić z żałobą jedzie razem z nim. Zmiana otoczenia pomaga im obojgu i John stara się skupić na pracy. Podczas posiłku w jednej z lokalnych restauracji dwie staruszki zwracały uwagę na ich oboje. Laura zostaje zagadnięta przez jedną z nich, Heather, która twierdzi że jest medium i w restauracji widziała małą dziewczynkę siedzącą pomiędzy Laurą i jej mężem. Laura podchodzi sceptycznie do całej historii, aż do momentu, kiedy Heather dosyć wiernie opisuje wygląd zmarłej Christine, a w dodatku okazuje się, że starsza pani jest niewidoma. John traktuje całą tę historię jak stek bzdur nie wart jego zainteresowania, ale wkrótce sam zaczyna wątpić we własne zmysły.

Brytyjski film niezależny, który nie daje się prosto zakwalifikować do żadnej kategorii - jest to w pewnym sensie horror, ale nie przypomina żadnego innego horroru, jest to thriller, ale nie ma wielu elementów typowych dla thrillera, jest to dramat, ale narracja jest prowadzona w taki sposób, że prawdziwe wydarzenia mieszają się z tym, jak bohaterowie sami je interpretują. Nie oglądaj się teraz, to jeden z filmów, w których sama historia wydaje się wywierać mniejszy wpływ na widza niż towarzysząca jej atmosfera - w wąskich, klaustrofobicznych uliczkach Wenecji z ekranu sączy się obezwładniające poczucie tajemniczości i niewypowiedzianego zagrożenia. Trudno znaleźć film podobny do Nie oglądaj się teraz - jest to bardziej przeżycie niż po prostu film.


dodaj komentarz

Comment belowNie oglądaj się teraz 1973 dodaj komentarz
Nie oglądaj się teraz 1973 dodaj komentarz


Oglądaj Nie oglądaj się teraz


Oglądaj Nie oglądaj się terazOglądaj Nie oglądaj się teraz


Nie oglądaj się teraz - fragmenty


Don’t Look Now trailer
Twórcy Nie oglądaj się teraz


Nicolas Roeg films

Nicolas Roeg

reżyser

Allan Scott films

Allan Scott

scenariusz

Chris Bryant films

Chris Bryant

scenariuszObsada Nie oglądaj się teraz


Donald Sutherland films

Donald Sutherland

jako John Baxter

Julie Christie films

Julie Christie

jako Laura Baxter

Hilary Mason films

Hilary Mason

jako Heather

Clelia Matania films

Clelia Matania

jako Wendy

Massimo Serato films

Massimo Serato

jako Bishop Barbarrigo

Renato Scarpa films

Renato Scarpa

jako Inspector Longhi

Leopoldo Trieste films

Leopoldo Trieste

jako hotel manager


Nie oglądaj się teraz 1973 dodaj komentarz
Nie oglądaj się teraz 1973 dodaj komentarz
Nie oglądaj się teraz 1973 dodaj komentarz
Nie oglądaj się teraz 1973 dodaj komentarz
Nie oglądaj się teraz 1973 dodaj komentarz


Nie oglądaj się teraz - cytaty


Laura Baxter: Jedno z twoich dzieci zadało ciekawe pytanie - jeżeli świat jest okrągły, to dlaczego zamarznięte jezioro jest płaskie?
John Baxter: Dobre pytanie.
Laura Baxter: [szuka w książce] Ach, tutaj jest napisane, że Jezioro Ontario ma zakrzywienie sięgające 3 stopni pomiędzy wschodnim i zachodnim wybrzeżem. Czyli zamarznięta woda nie jest tak naprawdę gładka.
John Baxter: Nic nie jest takie, jakie się wydaje.